Kasutajamugavus (UX)

Mida silmas pidada veebilehe kasutajamugavuse puhul? Veebilehe kasutajamugavuse puhul on oluline intuitiivne veebil liiklemine ja kiire laadimisaeg, et kasutajad saaksid hõlpsalt leida vajalikku teavet ilma viivitusteta. Tänapäeva seadmete mitmekesisus on teinud möödmapääsmatuks ka selle, et iga veebilehekülg oleks mugavalt külastatav erineva ekraanisuurusega seadmest.

Kasutajamugavuse (UX) põhitõed

  • Lihtsam mobiilseadmele optimeerimine tuleb tihtipeale veebiarendusega kaasa. Kogu veeb ühildub lihtsalt väiksemale ekraanile. Lisaks on võimalik mobiilile optimeerida ka strateegiliselt, kuvades mobiilis muud ja kompaktsemat sisu.

01

Kiirus on kriitiline

Kodulehe kiirus mõjutab otseselt kasutajakogemust ja mõjutab ka otsingumootori tulemuste järjestust. Normaalne laadimisaeg on üldiselt 2-5 sekundit (seda saab testida siit). Kui laadimine on liiga aeglane (tublisti üle 5 sekundi), siis saab optimeerida pilte, kasutada vahemällu salvestamist ja valida kiire veebimajutus.

02

Intuitiivne navigatsioon

Kodulehel liiklemine peaks olema loogiline ja intuitiivne, et külastajad saaksid hõlpsasti leida vajalikku teavet. Peamenüü peaks olema lihtne ja selge, kasutama arusaadavaid kategooriaid ning pakkuma kiiret juurdepääsu olulistele lehtedele. Hea navigeerimisstruktuur aitab parandada kasutajakogemust ja suurendada lehe efektiivsust. Erandiks on tihti disainiagentuurid, kes trendide piire julgemalt kompavad.

03

Selge ja kaasahaarav sisu

Kodulehe sisu peaks olema esitatud viisil, mis on mugavalt loetav ja selgelt mõistetav. Infot on palju lihtsam hoomata, kui kasutada lühikesi lõike, selgeid pealkirju ja loendeid. Kaasahaarav, asjakohane ja hariv sisu aitab kaasa külastajate kaasamisele, suurendades nende huvi ja aega, mida nad teie lehel veedavad. Külastajad hindavad väärtuslikku ja harivat sisu.

Kasutajamugavuse (UX) meelespea

Mobiilisõbralikkus

Veebileht peaks kohanduma sujuvalt erinevate ekraanisuuruste ja -resolutsioonidega ja pakkuma optimaalset kasutajakogemust kõigil seadmetel.

01

Laadimiskiirus

Kiire laadimisaeg on oluline. Selleks saab optimeerida piltide suurusi ja mahtu, vaadata üle veebilehe kood, kasutada õigeid mooduleid, mis kiirusele kaasa aitavad.

02

Loogiline struktuur

Kasutajasõbralik disain tähendab, et kodulehe struktuur on loogiline ja võimaldab segadusse sattumata vajalikku infot leida. Abiks on selged menüüstruktuurid, otsing ja intuitiivsed kujunduselemendid.

03

Põnevaid fakte UX kohta

Google’i minimalism

Aastal 1998 tuli Google ja muutis kõik. Erinevalt konkurentidest, kes kasutasid oma esilehtedel palju elemente ja reklaame, valis Google puhta disaini, mis keskendus otsinguribale, muutes info otsimise kiireks ja lihtsaks.

Amazoni 1-kliki ostud

Amazon tutvustas esmakordselt “1-Click” ostu, mis võimaldas kasutajatel sooritada oste ühe klikiga, ilma et peaks iga kord oma makse- ja saatmisinfot sisestama. See uuendus oli murranguline e-kaubanduse kasutajakogemuses, näidates, kuidas lihtsus ja kiirus suurendavad müüki ja kliendi rahulolu.

Apple’i kasutajaliides

Apple’i uus telefon iPhone tegi aastal 2007 tohutu murrangu nutitelefonide turul oma intuitiivse puuteekraani kasutajaliidesega. Erinevalt eelnevatest seadmetest, mis kasutasid füüsilisi nuppe ja keerukaid menüüsid, pakkus iPhone lihtsat, intuitiivset navigeerimist. Mobiilseadmete disainile ja kasutajakogemusele seati uus standard ka teistele tootjatele.