Caotica veebilhendused

Caotica juriidiline keha on asutatud 2009 aasta alguses, kuigi esimesed lepingud ja tööd said alguse juba 2008 aasta lõpus, ning just seda aega loeme Caotica sünniks. See oli ärev aeg, sest algas sügav ja tõsine majanduskriis, kus kõik tõmbasid “kraanid” kõvasti kinni ja mõtlesid mis edasi saama hakkab.

  • Tegutsenud aastast 2008
  • Loonud 200+ veebiprojekti
  • Kliendisuhted 15+ aastat

Ärevad ajad, uued võimalused

Mäletan aastat 2008 väga hästi. Majanduskriis ei alanud mitte ainult Eestis vaid külvas kogu maailma. Kui seni laristasid suured ettevõtted oma turunduseelarveid uhkelt teles ja välimeedias, suurtes kogustes, siis ühtäkki šampanja jõed muutusid kuivadeks sängideks ja kriisis olid praktiliselt kõik sektorid.

Just see ärev aeg oli ka Caotica brändi nime sünnilooks ja ettevõtte alguseks. Sõna ‘caótica’ tähendab hispaania keeles ‘kaootiline’. Just selline see aeg vahemikus 2008-2010 tegelikult ju oligi — kaootiline. Kes mäletab, isegi tänava valgustus linnades lülitati välja, et kulud koomale tõmmata. Suur priiskamine ja kinnisvarabuum varises kokku korraliku raginaga.

Nii hakkasidki ettevõtted oma oluliselt kärbitud turunduseelarveid liigutama rohkem digisse, internetti. Sest see oli soodsam kui kallis peavoolumeedia. Tehti korda oma veebilehed ja muud digikanalid. Reklaam liikus internetti, sest see oli oluliselt soodsam ning igat kulutatud senti oli võimalik täpselt mõõta. Kui mujal oli kriis, siis digis, veebimaailmas olid kõik tööga hõivatud.

See oli aeg, kui sotsiaalmeediakanalid olid veel lapsekingades. Facebook alles hakkas Eestis kanda kinnitama. Enamus veebilehekülgi ehitati programmeerides, tänapäevaseid sisuhaldusplatvorme ei olnud kohe võtta, WordPress alles tegi algust oma tulekuga, kodumaine Saurus CMS oli olemas väga kalli aastase litsentsi hinnaga ning oli ka äärmiselt kohmakas.

Flash animatsioonid, veidrad lumehelbe efektid, päkapikumütsidega logod, udune graafika ja tegijate tase vägagi seinast seina. Selline oli 2000ndate aastate lõpp, natuke nagu “metsik lääs”, kus igaüks, kes hakkas rääkima digiturundusest ja veebilahendusest, sai kohe üle Eesti tuntuks, sest tegijaid oligi vähe.

Väga põnev oli jälgida, kuidas tehnoloogia veebis ja digis arenes. Nende pea paarikümne aastaga on muutunud äärmiselt palju. Isegi huvitav mõelda, et igal aastal on veebilahenduse trendidega kaasas käidud, kõike nähtud ja tehtud. Ja kõige lahedam selle loo juures on see, et mitmed kliendid, kes Caoticaga sellel algusajal koostööd hakkasid tegema, on Caotica kliendid tänaseni.

Martin Palmet - Caotica asutaja ja digistrateeg

Martin Palmet

Caotica asutaja ja digistrateeg.
LinkedIn profiil

Kogemused loevad

Kunagi tundus veider oma rinnale patsutada “teeme tööd aastast 2008”, justkui see alustamise aeg ei ole oluline. Tegelikult on ikka küll. Kirg veebilahenduste ehitamise vastu ja üleüldse internetimaailma vastu selle teekonna algatas ja see sama kirg on seda tegevust ka püsivana hoidnud.

Kogemused loevad. Nähes, kuidas tehnoloogia aastakümne(te) jooksul peadpööritava kiirusega muutub, õpetab palju. Trendid, ettevõtete soovid ja olukorrad majanduses on olnud mitmekülgne kool. Mida rohkem aastaid portfelli on kogunenud, seda targemaid veebilahendusi saame ettevõtetele pakkuda, mõeldes läbi suurema pildi ja jätkusuutlikkuse.

Tark veebilahendus tähendab, et suhtumine ei ole mitte “teeme ühe koduka valmis” võimalikult soodsalt, vaid suhtumine on “loome keskkonna, mis täidab ettevõtte eesmärki ning on jätkusuutlik”.

Meiega teevad koostööd nii väiksed kohalikud firmad, eraisikud ja ka suuremad rahvusvahelised ettevõtted. On üksikuid projekte ja ka neid, kellega koostöö kestab üle kümne aasta.

Koostöö aastakümneteks

Caotica 90% klientidest on tulnud läbi soovituse, läbi ettevõtte juhtide, inimeste, kellel on olnud kogemus Caoticaga koostööd tehes. See on väärtus, mis ei vajagi pikemat selgitamist. Läbi soovituse ja orgaanilise otsingu, sest tasulist reklaami ei ole Caotica siiani veel kordagi teinud. Need, kes tulevad, need ka jäävad.

Olukorda kirjeldab ka väga hästi fakt, et suurem osa kliente on tulnud murega, kuna nende ettevõtte veebikeskkond on aegunud ja see ettevõte, kes neile paar aastat tagasi veebilehe ehitas, seda ettevõtet enam ei eksisteeri.

Selline on pilt Eesti veebilehe maastikul. “Tegijaid” on sadades ja neid tuleb üleöö juurde. Noored usinad IT huvilised teevad kiirelt OÜ, teevad hunniku “kodukaid”, siis väsivad ja kaovad. Ettevõtted, kes aastakümneteks püsima jäävad, ettevõtted, kes päriselt on võtnud hingeasjaks selle valdkonnaga süvitsi tegeleda aastakümnete jooksul, neid on vähe. Just sellist püsivat ja usaldusväärset partnerit ettevõtted otsivadki ja seetõttu tulevad ka soovitused.