Kui kindel sa oled, et sinu veebileht peab vastu häkkerite rünnakule?
Kas see paanika on sulle tuttav?„Veebileht on maas ja keegi küsib mingit lunaraha! Kas päriselt on võimalik, et keegi häkib minu väikest ettevõtte veebilehte?“ Kui seda pole juhtunud, siis on kõik hästi, aga see ei tähenda, et seda ei või juhtuda.
Kahjuks tean päris mitmeid ettevõtjaid, kes on sellega kokku puutunud.
Veebilehtede turvalisus aastal 2025 ei ole teema, millega tegelevad ainult suured pangad ja tehnoloogiaettevõtted. See puudutab igaüht, sest isegi väikesed veebilehed on atraktiivsed sihtmärgid häkkeritele. Veebiturvalisus ei ole ainult IT-teema – see on äririskide juhtimine, mis peaks huvitama igat ettevõtte juhti.
Siin on mõned olulisemad punktid, millele peaksid sel aastal tähelepanu pöörama, et kaitsta oma ettevõtte veebilehte tõhusalt ja nutikalt.
SSL-sertifikaat peaks olema elementaarne
Kui sinu veebilehel puudub SSL-sertifikaat (HTTPS), siis on see sama, kui jätaksid oma kontoriukse pärani avatuks ja läheksid koju. SSL-sertifikaat krüpteerib andmed, mis liiguvad kliendi ja sinu veebilehe vahel, hoides infot turvalisena.
Google karistab turvamata veebilehti juba ammu madalamate otsingupositsioonidega, nii et SSL ei ole enam valik, vaid kohustus.
Kui avad oma veebilehe ja näed seal http://www.sinuleht.ee, siis võta see teema juba täna käsile ja lase korda teha.
Regulaarne tarkvara uuendamine
Kui oled üks neist, kes lükkab pidevalt edasi veebilehe uuendusi, sest need tunduvad tüütud, veebileht võib “katki” minna ja üleüldse ei viitsi oma haldurit tüüdata nendega, sest too küsib töö eest raha jne. Ei ole koht, mille pealt kokku hoida, kui päris ausalt mõelda. Häkkerid otsivad pidevalt vananenud tarkvara nõrkusi, et neid ära kasutada.
NB! Uuendamata tarkvarad on kõige populaarsem turvaauk.
Tarkvara regulaarne uuendamine vähendab turvariske drastiliselt. Kui uuendused tunduvad liiga keerulised, palkagi professionaal, kes seda regulaarselt ja korralikult teeb.
Tõepoolest, tarkvara uuendustega võivad mõned asjad veebilehel paigast loksuda, sest veebilehekülg reeglina koosneb nii paljudest erinevatest funktsionaalsustest, mis omavahel peavad ühilduma. Kui üks uuendus ei toeta teise tarkvara uuendust, siis võibki tekkida murekoht, mida arendaja saab korda teha. Seetõttu on kindlam, kui uuendusi teeb just arendaja.
Varukoopiad on sinu päästerõngas
Varukoopiad pole kunagi üleliigne luksus. Kui häkkerid või tehnilised rikked panevad sinu veebilehe pikali, siis regulaarne varundamine võimaldab sul kiiresti taastada oma veebilehe ilma suurema stressi ja kuludeta.
Hoia varukoopiaid mitmes kohas, näiteks pilves ja välisel kõvakettal, ning kontrolli regulaarselt, et neid oleks võimalik vajadusel kiiresti taastada.
Kui sa kasutad mõnda majutusteenust (Zone, Virtuaal, Veebimajutus jne), siis tea, et nemad pakuvad samuti varukoopia teenust ning sa ei peagi tingimata ise varukoopiatega mässama. Küll aga on see soovitatav. Näiteks, kui veebileht lähebki mingil põhjusel “katki”, siis saad majutusteenuse toesse kirjutada ning nad taastavad eelmise töötava veebilehe versiooni.
Tugev parool ja mitmeastmeline autentimine
See kõlab nagu tüütu klišee, kuid see on tõsi, nõrk parool on nagu odav lukk kallil jalgrattal. Häkkerite jaoks on see kutse tegutseda. Veendu, et kõik sinu ettevõttega seotud kontod, eriti veebilehe haldamisega seotud, kasutavad tugevaid paroole.
Mitmeastmeline autentimine (2FA) on täna samuti elementaarne. Kui sinu veebilehe halduspaneelil seda veel pole, siis nüüd on viimane aeg see sisse lülitada.
Turvapluginate ja tulemüüride kasutamine
Isegi lihtsad turvaplugina lahendused aitavad tõsta sinu veebilehe turvalisust. Näiteks WordPressi kasutajatele pakuvad pluginad nagu Wordfence või iThemes Security olulist lisakihti kaitset.
Samuti tasub kaaluda tulemüüri ehk firewall’i kasutamist, mis suudab automaatselt blokeerida kahtlase liikluse ja vähendab rünnakute ohtu märkimisväärselt.
Turvateadlikkus ja koolitused sinu meeskonnale
Sageli on just inimlik eksimus see, mis teeb häkkerite töö lihtsaks. Seepärast on oluline, et ka sinu töötajad mõistaksid veebiturvalisuse põhitõdesid.
Korralda regulaarselt väikseid koolitusi, kus käsitletakse näiteks phishing’u ehk andmepüügi ohtusid, paroolide haldamise reegleid ja muid olulisi turvameetmeid.
Kokkuvõttes: veebiturvalisus on sinu äri edukuse eeldus
Veebilehe turvalisus ei ole tüütu lisakohustus, vaid nutikas äriotsus ja oluline osa sinu äririskide juhtimisest. Ära oota, kuni keegi koputab su virtuaalsele uksele lunarahaga. Tegutse juba täna ja veendu, et sinu veebileht on turvaline ja kaitstud.
Artikli autor:
Martin Palmet
Caotica asutaja, strateeg
Jälgi mind LinkedIn-is →
Kirjutan iga päev veebi, turunduse ja kasvu teemadel.