Miks mu veebilehekülg aeglane on ja kuidas seda korda saada?
Oled kunagi avanud mõne veebilehe ja jõudnud vahepeal paar emaili ära saata, kuni leht lõpuks ekraanile ilmub? Vahel olen täheldanud seda mõnedel veebipoodidel, aga kõige rohkem tuleb seda ette mõnedel eriti vingetel disainiagentuuride veebidel, kus on taustal eriti uhked animatsioonid ja videod. Aeglane veebilehekülg on tänapäeval üsna levinum probleem, ja see teeb rohkem muret, kui sa arvata oskad. Ent milles on siis asi ja kuidas seda parandada?
Miks mu veebilehekülg nii aeglane on?
Alustame lihtsast mõttest: aeglane veebileht ajab inimesed marru. Uuringud näitavad ka seda, et kui veebileht laeb kauem kui kolm sekundit, loobub sellest üle poole külastajatest. Mõtle, vaid kolme sekundiga võid kaotada kliendi, kes võib-olla tahtis just sinult midagi osta või sinu teenuseid kasutada.
Siin on mõned põhjused, miks su veebileht võib olla aeglane.
1. Hiiglaslikud pildid ja failid
Oled laadinud oma veebilehele pildid, mis võiksid vabalt olla trükivalmis plakatid? Suuremad failid vajavad laadimiseks rohkem aega. Kui külastaja internetiühendus pole just NASA kiirusega, tähendab see pikki ooteminuteid. Piltide ja videote optimeerimine väiksemaks võib lahendada poole probleemist.
2. Liiga palju pluginaid (nö pistikprogramme)
Pistikprogrammid on küll väga mugavad, aga liigse hulga puhul muutuvad nad nagu vanad head interneti-Explorerid – aeglaseks ja tüütuks. Iga plugin lisab sinu lehele täiendavat koormust ning mida rohkem neid on, seda aeglasemaks sinu veebileht muutub. Seega küsi endalt, kas tõesti vajad seda 50 erinevat pluginat? Kui igat väikest asja lahendab plugin, siis ehk oleks mõistlik kogu veeb arendada eos nii, et neid pluginaid ei peaks kasutama.
3. Keeruline ja raskesti loetav kood
Hea veebileht ei vaja koodi, kus on rohkelt üleliigseid asju. Seda tuleb ette tihti siis, kui ettevõte ehitab veebi valmis põhjale, kus on mustmiljon lahendust, mida ettevõtte veeb tegelikult ei kasuta. Mida lihtsam ja optimeeritum kood, seda kiirem sinu veebileht. Kui sinu veebileht on täis keerulisi skripte, siis võid kindel olla, et kasutaja kannatus pannakse korralikult proovile.
4. Aeglane server või odav veebimajutus
Põhjus võib olla sinu ettevõtte serveris. Vaata see üle. Levinum on see, et minnakse veebimajutuse teed, valitakse see kõige soodsam kuu pakett. Odav veebimajutus võib tunduda hea mõttena, aga see ei pruugi olla piisavalt võimas, et sinu veebilehe kiiruse vajadusi rahuldada.
Miks veebilehe kiirus üldse oluline on?
Veebilehe kiirus ei mõjuta ainult kasutajate tuju ja kannatlikkust – see mõjutab ka sinu äri tervikuna. Kiire veebileht annab positiivse esmamulje ja annab kasutajale signaali, et sinu ettevõte on professionaalne ning usaldusväärne.
Google hindab samuti kiirust – aeglane veebileht võib kaotada positsioone otsingutulemustes, sest Google soovib pakkuda kasutajatele just kõige paremat kogemust. Aeglane veebileht tähendab vähem liiklust, vähem kliente ja kokkuvõttes vähem käivet.
Kuidas veebileht kiireks saada?
Nüüd, kui oled tuvastanud võimalikud põhjused, võtame ette mõned praktilised näpunäited, kuidas oma veebilehele uued ja kiired tiivad anda.
1. Optimeeri oma pilte ja faile
Kasuta veebipõhiseid tööriistu nagu TinyPNG või ShortPixel, et piltide mahtu vähendada. Videoid laadi üles eraldi platvormidele nagu YouTube või Vimeo ja lisa veebilehele ainult link.
2. Tee suur pluginapuhastus
Vaata oma pluginad üle – jäta alles ainult need, mida tõesti vajad. Kui plugin pole enam vajalik või asendab sama funktsiooni teine plugin, eemalda see julgelt.
3. Tee veebilehe kood korda
Palu oma veebiarendajal kood üle vaadata ning eemaldada ebavajalikud või vananenud skriptid. Mida vähem koodi, seda parem.
4. Vali parem server
Uuri erinevaid veebimajutuse pakkujaid ja vali pakett, mis vastab sinu veebilehe liiklusele ning vajadustele. Pilveteenused ja kiiremad serverid võivad teha imesid.
Kuidas testida veebilehe kiirust?
Selleks, et saaksid aru, kas ja kui palju oled olukorda parandanud, kasuta kiirustestimisi tööriistu nagu Google PageSpeed Insights, GTmetrix või Pingdom. Need näitavad sulle täpselt, mis sinu veebilehte aeglustab ja mida saad veelgi parandada.
Kuidas vältida, et veebileht uuesti aeglaseks muutub?
Tee veebilehe kiiruse kontrollimisest regulaarne harjumus. Lisa veebilehele ainult optimeeritud sisu ning ära kuhja seda tarbetute lisadega. Kui paigaldad uusi pluginaid või lisad uusi elemente, tee alati enne ja pärast kiirustest – nii hoiad pidevalt silma peal, et veebileht ei kaotaks oma hoogu.
Kui see kõik tundub ikkagi natuke liiga palju, siis ära karda eksperte appi võtta. Sest nagu öeldakse – aeg on raha. Eriti kui rääkida veebilehtedest.
Artikli autor:
Martin Palmet
Caotica asutaja, strateeg
Jälgi mind LinkedIn-is →
Kirjutan iga päev veebi, turunduse ja kasvu teemadel.